ABOUT PILNET

PILnet is a global non-governmental organization that creates opportunities for social change by unlocking law’s full potential. With programs in Europe & Eurasia, Asia, and at the global level, PILnet aims to reclaim and reimagine the role of law so that it works for the benefit of all. PILnet builds networks and collaborations of public interest and private sector lawyers who understand how law works when it serves the interests of the privileged and then it uses that knowledge to strengthen civil society and the communities they serve.

ROLES AND RESPONSIBILITIES

Based in New York City (or remote) and reporting to the director of development and communications, the fundraising intern will support the team with the fundraising process, including research and tracking grant and individual donation opportunities and preparing reports and proposals for funders. This is a wonderful learning opportunity for anyone interested in learning about the fundraising, operations, and programs at a global NGO.

The internship responsibilities, under the guidance of the staff, include:

  • Researching donor organizations and grant opportunities in line with PILnet’s objectives and priorities;
  • Assisting with tracking engagement with prospective donors and working with programming team prepare for donor meetings;
  • Reviewing grant proposal and report materials and helping to prepare them for final submission;
  • Supporting data entry and management;
  • Working with the communications team to develop various fundraising materials;
  • Other tasks as requested by the director.

QUALIFICATIONS

  • Current undergraduate or recent graduates in public administration, global affairs, international relations, management, or related field
  • Work experience in nonprofit is a plus
  • Strong written and verbal communication skills
  • Experience with CiviCRM or other databases is a plus.
  • This internship can be remote/work from home, with preference for candidates based in NYC

The duration of the internship should ideally be 3-6 months, hours per week is flexible. This position will not be remunerated.

APPLICATION INSTRUCTIONS

Interested candidates should send a resume and cover letter to [email protected]. Applications will be reviewed on a rolling basis.

Personal data provided by applicants will be used strictly in accordance with the Personal Data (Privacy) Ordinance.

  • Jogi vagy társadalomtudományi tanulmányokat folytatsz?
  • Szeretnél a nyár folyamán nemzetközi gyakorlatot szerezni és kapcsolatokat építeni?
  • Fontos számodra a közérdek és szeretnél többet megtudni arról, hogyan tehetünk érte a jog eszközeivel, pro bono gyakorlatokon keresztül?
  • Szeretnél civil szervezeteknek segíteni?
  • Csatlakozz a PILnet budapesti csapatához nyári gyakorlatra!

A PILnetről

A PILnet egy olyan nemzetközi civil szervezet, amely a jog teljes potenciáljának felszabadításával lehetőséget kíván teremteni a társadalmi változásokra. Célunk a jog szerepének újragondolása, hogy az mindenki javára tudjon működni.

A budapesti székhelyű PILnet Alapítvány az amerikai és ázsiai PILnet irodákkal együttműködve 2002 óta segíti Magyarország és az európai  régió nonprofit szervezeteit az ingyenes (pro bono) jogi támogatás közvetítésén túl oktatással, kutatással, publikációkkal, valamint a pro bono munka népszerűsítésével és ehhez kapcsolódó rendezvények szervezésével. Tudj meg többet: pilnet.org, probonougyved.hu

Feladatok

Európai és magyar programunk támogatásához olyan diákot keresünk, aki július-augusztus folyamán átlagosan heti 10-15 órában elérhető, megegyezés alapján (a megbeszélt nyaralást ezért nem kell lemondanod!) A munkát online végezheted, de heti egy alkalommal V. kerületi irodánkban is találkozhatunk. Elsősorban a következő projektekben vennénk szívesen a segítségedet:

  • A Magyar Pro Bono Központ támogatása, CRM adatbázis kezelése és pro bono ügyek feltöltése;
  • Tréningek szervezése;
  • Pro bono kutatás alapján készülő report publikálása, terjesztése;
  • Pro bono  ügyvédi munka népszerűsítése.

Elvárások

  • Folyamatban lévő vagy befejezett társadalomtudományi tanulmányok, a jogi tanulmányok előnyt jelentenek;
  • Magas szintű angol nyelvtudás szóban és írásban;
  • Jó kommunikációs és kapcsolatteremtő készség, szervezőkészség;
  • Microsoft Office és Google alkalmazások magabiztos használata;
  • Kíváncsiság; szociális érzékenység.

Így jelentkezz

Küldd el az alábbi dokumentumokat a [email protected] címre 2022. június 5-ig, “önkéntes gyakornok” megjelöléssel:

  1. Önéletrajz
  2. Bemutatkozó levél, amelyben leírod, hogy miért szeretnél a PILnetnél gyakornokoskodni, mi az, amit nyújtani tudsz, és mit remélsz a magad számára az együttműködéstől!

PILnet is a global non-governmental organization that creates opportunities for social change by unlocking law’s full potential. With programs in Europe, Eurasia, Asia, and at the global level, PILnet aims to reclaim and reimagine the role of law so that it works for the benefit of all. PILnet builds networks and collaborations of public interest and private sector lawyers who understand how law works when it serves the interests of the privileged and then it uses that knowledge to strengthen civil society and the communities they serve.

Working remotely (the possibility of joining the Budapest office) and reporting to the Junior Legal Officer, the intern will support PILnet’s pro bono clearinghouse work and the projects on civil society resilience. Specifically, the intern will assist with the global clearinghouse, matching non profit organizational legal requests with pro bono help from law firms. Additionally the intern will be involved with two projects on the registration and operation of non-profit entities and assist with organization and liaising with law firm partners.

    • Supporting the project by corresponding with partners via email and video call, maintaining documentation regarding the project, coordinating meetings between partners, and researching potential partner organizations and networks.
    • Supporting the global clearinghouse with connecting non-profit organizations and law firms for pro bono engagement via email and manage relationship with partners via video calls
    • Supporting the resilience project with liaising and correspondence with law firm partners

  • Current or recent postgraduate student in law, political science, international relations, human rights or related field
  • Interest in public interest law, social justice, and the civil sector
  • Some work experience in human rights, social justice, or public interest law is a plus
  • Strong written and verbal communication skills in English
  • Strong organizational skills

The duration of the internship is 3-6 months; hours per week are flexible. This position will not be remunerated.

Interested candidates should send a cover letter and CV to [email protected] as soon as possible, but no later than by May 28th, 2022. Applications will be reviewed on an ongoing basis with interviews to be conducted in June.

Please respond to the following questions in your cover letter:

  1. What motivates you to work for PILnet?
  2. How does your skillset contribute to this internship?
  3. What do you aim to get out of this internship?

Personal data provided by applicants will be used strictly in accordance with the PILnet Personal Data (Privacy) Policy and relevant laws.